ABD’nin Huawei ve ZTE kuşkusu: Ajanlık yapıyorlar

featured

Wall Street Journal’ın ismini vermek istemeyen kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran, Çin’in Küba’daki bilinmeyen dinleme operasyonlarının merkezi olduğu düşünülen yerlere, Huawei ve ZTE çalışanlarının girip çıktığına ait bir istihbarat, eski ABD Lideri Donald Trump devrinde değerlendirildi.

ABD’li yetkililer, bu istihbaratın Trump periyodunda dillendirilen “Çinli teknoloji firmaları, Çin’in ajanlık faaliyetlerine katkı sağlıyor.” savını desteklediğini belirtti.

Biden idaresinin incelemeyi sürdürüp sürdürmediği şimdi bilinmezken Beyaz Saray, tezlere ait açıklama talebine karşılık vermedi.

Huawei’den yapılan açıklamada, “yersiz suçlamaların” reddedildiği belirtilirken ZTE’den mevzuya ait yorum yapılmadı.

ÇİNLİ ŞİRKETLER İNCELEME ALTINDA

ABD Temsilciler Meclisinde Çin Komünist Partisinin hareketlerini araştıran alt komitenin Lideri Cumhuriyetçi Mike Gallagher, ABD Ulusal İstihbarat Yöneticisi Avril Haines ve Ticaret Bakanı Gina Raimondo’ya yazdığı mektupta, Çinli telekomünikasyon şirketleri Huawei, ZTE ve “Great Dragon Information Technology Group”un Küba’daki çalışmalarını olağan akışında sürdürdüğünü söyledi.

Çin’in, ordusunu güçlendirmek için ticari şirketleri kullandığını aktaran Gallagher, Çin’in rastgele bir istihbarat kapasitesini geliştirme teşebbüsünde ülkesine bağlı telekomünikasyon şirketleri tarafından desteklenmesinin “muhtemel” olduğunu vurguladı.

Gallagher, tıpkı vakitte, Çinli istihbaratçıların Küba’daki şirketleri ülkeye giriş çıkışlarında paravan olarak kullanabileceğine dikkati çekti.

KÜBA’DA ÜS İDDİASI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby, 9 Haziran’da, Çin’in Küba’da üs kuracağı tezine ait yaptığı açıklamasında, “Bu, gerçek değil.” demişti.

Kirby, 13 Haziran’daki açıklamasında ise “Çin’in Küba’da ve açıkçası yarım kürenin öteki yerlerinde birtakım istihbarat toplama yetenekleri elde etmeye çalışması yeni bir gelişme değil.” biçiminde konuşmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Küba’da ajanlık faaliyeti yürüttükleri tezleri reddedilirken, Çin’in Washington Büyükelçiliği bahisle ilgili yorum yapmamıştı.

Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Carlos Fernandez de Cossio, basına yaptığı açıklamada, Çin’in, ABD ile ilgili casusluk faaliyetleri yürütebilmek için ülkesinde üs kurmak üzere Havana idaresiyle prensipte anlaştığı tezlerini reddetmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ABD’nin Huawei ve ZTE kuşkusu: Ajanlık yapıyorlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!