80 yıl evvel kaybolan efsanevi HMS Triumph denizaltısının enkazı, Ege Denizi’nde bulunmuş olabilir

featured

Tüm gözler Titanik’in enkazını ziyaret etmek isterken bir iç patlama sonucu patlayan küçük denizaltı Titan’a çevrilmişken, 80 yılı aşkın bir müddet evvel kaybolan beşerli İngiliz denizaltısı HMS Triumph hakkında şaşırtan bir haber geldi: HMS Triumph’ın enkazı nihayet bulunmuş olabilir. Dalgıçlar, kayıp denizaltıyı Ege Denizi’nde 203 metre derinlikte bulduklarına emin gözüküyor.

Yaklaşık 85 metrelik denizaltı, Ocak 1942’de gizemli şartlar altında iz bırakmadan kaybolduğunda Yunanistan kıyılarında misyon yapıyordu. O sırada denizaltında bulunan, tamamı İngiliz çalışandan oluşan 64 kişinin cesetlerinin hala denizaltının içinde olduğu düşünülüyor.

Çarpıcı görüntü imajları, yeni keşfedilen ve şimdi HMS Triumph olduğu kesin bir biçimde onaylanmayan batığın, Cape Sounion kıyısından onlarca kilometre açıkta olduğunu gösteriyor. Denizaltının gövdesindeki ayırt edici özellikler ve enkazın pozisyonu, dalgıçların bunun “kesin olarak” Triumph olduğu sonucuna varmasına neden oldu, fakat daha fazla inceleme yapılıyor.

HMS Triumph’un kıssasını birinci sefer 1998’de öğrenen tecrübeli Yunan dalgıç Kostas Thoktaridis, kendi finanse ettiği bu vazifesi “hayatımda üstlendiğim en sıkıntı görev” olarak nitelendirdi.

Meslektaşlarıyla birlikte denizaltını arayan dalgıç, suyun içini “görmek” ve su altındaki objeleri algılamak için ses dalgalarından yararlanan sonarlı uzaktan kumandalı bir araç (ROV) kullandı. Kameralarla donatılan ROV daha sonra, denizaltının paslı art kısmı, üst kapağı ve giriş delikleri üzere detayları yakalayarak enkazın rahatsız edici imajlarını sinemaya aldı.

Batmasından bu yana 80 yıldan fazla vakit geçmesine ve midye ve öteki deniz canlılarıyla kaplı olmasına karşın batık âlâ korunmuş üzere gözüküyor.

Thoktaridis ve meslektaşları, daha evvel de 1997’de HMS Perseus da dahil olmak üzere Yunan sularında dört denizaltının enkazını tespit etmişlerdi. Thoktaridis, “Triumph denizaltının tarihi çok boyutlu ve denizcilik tarihinde benzersizdir ve ulusal direnişle ve işgalin karanlık günlerinde hareket eden bilinmeyen servislerle ayrılmaz bir bütündür. Enkaz 64 kişilik ıslak bir mezar olduğu için hürmetle karşılanıyor” diyor.

Gemi enkazlarını rahatsız edilmeye ve bozulmaya karşı müdafaayı amaçlayan Yunan arkeoloji kanunları nedeniyle, HMS Triumph’ın tam pozisyonu açıklanmayacak.

Thoktaridis’in söylediğine nazaran alçaltılmış vizörler ve kapalı giriş delikleri, denizaltının son anlarında derin bir dalışta olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten dalgıçlar, denizaltının kulesinde ahşap direksiyon simidi, pusula ve yavaşça üst kaldırılmış dört inçlik (yaklaşık 10 santimetre) topu da gördüler.

HMS Triumph’ın tarihi

Kraliyet Donanması’nın T sınıfı bir denizaltısı olan HMS Triumph, İngiliz mühendislik firması Vickers tarafından Barrow-in-Furness’ta inşa edildi ve 1938’de denize indirildi.

Triumph, II. Dünya Savaşı’nın birinci yıllarında başarılı bir mesleğe sahipti ve 1941’in başlarından itibaren Akdeniz’de birkaç düşman gemisini batırdı. Denizaltı, o yılın Aralık ayında bir küme İngiliz casusunu Yunanistan’ın Antiparos adasına çıkarmakla görevlendirildi.

Ajanların misyonu başarılı olmasına karşın, 9 Ocak 1942’de casusları alması gereken HMS Triumph, alma noktasına gelmedi. Denizaltının batma sebebi kesin olarak bilinmiyor ve tarihin sayfaları ortasında kaybolmuş olabilir. Lakin Thoktaridis, batmanın nedeninin muhtemelen bir mayın yahut torpido nedeniyle ön kısımda yaşanan yüksek güçlü bir patlama olduğuna inanıyor.

Ekip, enkazın yakınında HMS Triumph tarafından taşınanlarla birebir tipte İngiliz Mk VIII torpidoları da buldu. Thoktaridis, “Bu gerçek, Triumph’un son saldırısı sırasında birden fazla torpido ateşlediğine inanmamıza neden oluyor” dedi.

Savunma Bakanlığı artık denizaltı hakkında ek bilgi almak için ilgili ortaklarla irtibat kuracak. Bir Kraliyet Donanması sözcüsü MailOnline’a “HMS Triumph’un o sırada bölgede faaliyet gösterdiği bilinmesine karşın, enkazın kimliğini açıklığa kavuşturmak için daha fazla kıymetlendirme çalışması devam ediyor” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
80 yıl evvel kaybolan efsanevi HMS Triumph denizaltısının enkazı, Ege Denizi’nde bulunmuş olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!