5 kişinin vefatıyla sonuçlanan Titan denizaltısı faciası, “uçlarda “yaşamayı seven milyarderlere neler söylüyor?

featured

Aşırı noktalara gitmek isteyenlere hizmet veren turizm modeli, kendi riskleri ile birlikte geliyor ve doğal ki çok fazla parası olanlara hitap ediyor. Fakat bu riskler, ekseriyetle varlıklı milyarderleri ve öbür ayrıcalıklı bireyleri şiddetli ortamlara gitmekten caydırmıyor.

Ama kısa bir mühlet evvel Titan denizaltısında beş yolcunun hayatını kaybetmesi, yeni bir tartışmayı da gündeme getirmiş durumda: Büyüyen ticari sanayinin bir modülü olarak uzayı ziyaret etmeyi vaat eden uzay turizmi, yaşanan olayı önemli bir ihtar olarak görmeli mi?

Yetkililer, Titanik enkazını ziyaret etmek isterken bir iç patlama sonucu infilak eden kayıp Titan denizaltısı için yürütülen arama kurtarma vazifesini sonlandırdı ve içerisindeki yolcuların hayatını kaybettiğini açıkladı. Son trajedi okyanus yüzeyinin binlerce metre altında gerçekleşmiş olsa da, sivilleri Dünya yüzeyinin binlerce metre üstüne götüren büyüyen uzay turizmi sanayisine de taraf vermesi beklenen görünüyor.

Titan, operatörü OceanGate ve uzay ajansı ortasındaki bir muahedenin kesimi olarak NASA’nın Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezinde inşa edildi. Denizaltı, havacılık sınıfı karbon fiber kullanılarak üretildi ve üretimi, NASA’nın çok basınç düzeylerinde hayatta kalabilen uzay aracı geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oldu.

Titan’da ölmeden evvel uzaya seyahat etmişti

Araçların benzerliklerin yanı sıra, bu cins ekstrem turizme sadece seçilmiş birkaç kişi erişebiliyorr. Hatta, Titan’daki milyarderlerden biri, daha evvel Haziran 2022’de Blue Origin’in New Shepard roketiyle uzayın sonuna seyahat etmiş olan kaşif Hamish Harding’di.

Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos da 2021’de kendi roketine bindi ve “uzayın kenarına” ulaşmak için Dünya yüzeyinin üzerindeki yörünge altı yüksekliklere seyahat etti. Bezos, İngiliz işadamı Richard Branson’ın dokuz gün farkla birinci kişi olmasının akabinde uzaya giden ikinci milyarder oldu.

Ancak, bu seyahatlerin çok az kişi tarafından erişilebilir olmaları, inançlı oldukları manasına gelmiyor. Son olayda da görüldüğü üzere, 250.000 dolarlık bir bilet bile problemsiz bir seyahati garanti etmez. Uzay seyahati biletleri de şu anda emsal bir fiyata sahip olsa da, yakın gelecekte biraz daha ucuzlayabilir.

Geçtiğimiz günlerde, Branson’ın Virgin Galactic şirketi, her bir bilet için 450.000 dolarlık bir fiyat etiketiyle şirketin yörünge altı uzay uçağında bu yaz ticari seyahatler sunmaya başlayacağını duyurdu. Fakat Virgin Galactic, yörünge altı uçuşlarında çalkantılı bir geçmişe sahip. 2014 yılında, şirketin SpaceShipTwo aracı uçuş sırasında bir anormallik yaşadı ve düştü, bu da pilotlarından birinin vefatına ve başkasının önemli biçimde yaralanmasına neden oldu.

Başka bir milyarder olan Jared Isaacman, bir dizi özel uzay seyahatinin birincisi için bu yılın sonlarında bir SpaceX Dragon uzay gemisine binmeye hazırlanıyor. Polaris Dawn misyonu tıpkı vakitte ticari bir grup tarafından uzay boşluğunda çalışırken astronotların bir uzay aracına bağlı olduğu birinci uzay yürüyüşünü de içerecek formda planlandı.

Bu uçuşlar, yüzeyden 100 km üstte bulunan bir hudut çizgisi olan uzaya ulaşmaya yaklaşmayacak, fakat yolcular uzayın karanlığını ve Dünya’nın eğriliğini görebilecekler.

NASA, Axiom Space’in ticari grupları için Memleketler arası Uzay İstasyonuna (UUİ) bir dizi yönerge getirerek bu seyahatleri çevreleyen birtakım detayları düzenlemeye çalışıyor. Uzay ajansının direkt düzenlemeleri olmasa bile, ticari uzay sanayisi, onlarca yıllık tecrübe ve bu özel seyahatleri bilgilendirmeye yardımcı olan mevcut bir çerçeve üzerine inşa edildi.

Uzay turistleri risklerin farkında değil mi?

Yine de, uzay turizmi riskli bir iş olmaya devam ediyor ve daha da telaş verici olan şey, tahminen de istekli yolcuların risklerin tam olarak farkında olmaması. OceanGate’in Titan’ındaki yolcular tarafından imzalanan feragatnameye benzeri biçimde, uzay turistleri de ticari bir uzay aracına binmeden evvel riskleri kendilerine ilişkin olacağını belirten bir feragatname imzalamaya zorlanıyor.

Hala nispeten yeni olduğu için uzay turizmi sanayisini çevreleyen çok az düzenleme bulunuyor. ABD Federal Havacılık Yönetimi, ticari alan lisanslarını veren kurum lakin rolü, gemideki mürettebatın güvenliğine ait öteki bir yönerge olmadığı için burada sona eriyor.

Bununla birlikte, uzay turizmi sanayisinin ivedilikle düzenlemelere gereksinim duyduğu kesin. Bunun ötesinde, tahminen de zenginlerin, uzayın okyanusun tabanı üzere hafife alınmayacak çok bir ortam olduğuna dair daha sert bir hatırlatmaya gereksinimi olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
5 kişinin vefatıyla sonuçlanan Titan denizaltısı faciası, “uçlarda “yaşamayı seven milyarderlere neler söylüyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!