2030 yılına kadar süreç gücü 10 kat artacak

featured
İcat edildiği periyotlarda belli alanlara hitap eden bilgisayar sistemleri bugün hiç olmadığı kadar hayatımızda. Bilhassa son birkaç yıldır süreç gücüne duyulan gereksinim süratli bir halde artıyor. Metaverse, sanal gerçeklik, yapay zekâ, otonom sistemler her geçen gün daha fazla süreç yükü ortaya çıkmasına neden oluyor.

Huawei’den dikkat alımlı iddia

Bir konferansta konuşan Huawei yönetim şurası lideri Ken Hu, bu türlü giderse 2030 yılında 10 kat daha fazla genel süreç gücüne muhtaçlık duyacağımızı belirtti. Bilhassa ChatGPT ile başlayan yapay zekâ trendinin yeni bir devri başlatacağını ve bu alana yönelik süreç gücünün 500 kat artacağını vurguladı.

Ken Hu ayrıyeten metaverse ve holografik görüntüleme kesimlerinde de değerli atılımlar olacağını, buradaki bant genişliği taleplerinin en az 100 kat artacağını ön görüyor. Yeniden 2030 yılında dünya çapında 20 milyar civarında internet irtibatı olacağını ve gelişen teknolojiler ile birlikte gecikme müddetlerinin de 100ms düzeyinden 1 ms düzeyine ineceğini düşünüyor.

Elbette bunlar epeyce bahadır iddialar fakat genel gidişat da misal bir sürecin bizi beklediğini gösteriyor. Bu kadar artan süreç gücü ilgili dalları de onla çarpacaktır. Bununla birlikte global ısınma ve etraf kirliliği bu süreçten nasıl etkilenecek merak konusu.

Donanimhaber

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2030 yılına kadar süreç gücü 10 kat artacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!