17 üniversite’den yabancı öğrencilerle ilgili ortak bildiri

featured

Ortak bildiride, yükseköğretimde gösterdiği atılımlarla dünyada en çok tercih edilen birinci 10 ülke ortasına giren Türkiye’nin, global bir eğitim merkezi haline gelmeyi başardığı belirtilerek, bu süreçte ülkenin 12. Kalkınma Planı ortasında da yer alan milletlerarasılaşma gayesi doğrultusunda Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin de sürecin ilerlemesinde ve sürdürülebilirliğinde kıymetli katkılar sunduğu kaydedildi.

Son vakitlerde üniversiteler için bir kazanım olarak kıymetlendirilmesi gereken ve birçok ülkenin gelişim stratejileri ortasında kıymetli bir yerde duran milletlerarasılaşma gayretlerine bahtsız açıklamalarla ziyan verildiğine dikkatin çekildiği bildiride, “Unutulmamalıdır ki bu tıp hareketler yalnızca yükseköğretim kurumlarımızın amaçlarına ziyan vermekle kalmayıp, tıpkı vakitte ‘bilim diplomasisi’ aracılığıyla Türkiye’nin gücüne güç katan barış ve ahenk ortamını da bozmaktadır.” sözleri kullanıldı.

Bildiride, Yükseköğretim Heyetinin (YÖK) uyumunda üniversitelerin birçok alanda elde ettikleri muvaffakiyetlerin görmezden gelinemez bir gerçek olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ülkemizin ekonomik, sosyo-kültürel ve akademik gelişimine katkı sunan siyasetleri sekteye uğratmaya çalışmak ve öğrencilerimizi maksat göstererek ötekileştirmek düzgün niyetle bağdaşmamaktadır.

Bizler; kadim kültürümüz, kıymetlerimiz ve bilimsel duruşumuz ile Türk yükseköğrenim alanının milletlerarasılaşma vizyonuyla ulaştığı seviyeyi yükseltmek için üniversitelerimizde tahsil gören tüm bileşenlerimiz üzere Türkiye’nin gönül elçileri olan memleketler arası öğrencilerimize de sahip çıkmaya devam edeceğiz. Daha adil bir dünya ve daha güçlü bir Türkiye Yüzyılı maksadıyla yarınlarımıza kıymet katmayı sürdüreceğiz.”

Söz konusu bildiri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin toplumsal medya hesabından da paylaşıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
17 üniversite’den yabancı öğrencilerle ilgili ortak bildiri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!