100 yılda bir görülen büyük sel felaketleri, yıllık felaketler haline gelebilir

featured

İklim değişikliği, dünyamızın yazgısını çok önemli bir biçimde etkilemeye devam edebilir. Antik buz sahanlıklarının erimesi ve deniz düzeyinin yükselmesi ihtimalinden, her yıl atmosferi sera gazlarıyla boğduğumuz gerçeğine kadar pek çok farklı tesir bulunuyor. Yeni bir çalışma da, asırlık yıkıcı sellerin 2050’den itibaren her yıl meydana gelme mümkünlüğünün yüzde 1’e yükseleceğini tez ediyor.

Yeni çalışma, karbondioksit emisyonlarının 2040 yılına kadar doruğa ulaşabileceğini öne sürüyor. Çalışma, bu gerçekleşirse dünya çapındaki bölgelerin ortalama olarak her dokuz ila on beş yılda bir fecî ve yıkıcı asırlık seller yaşamaya başlayabileceğini argüman ediyor. Tarihi bilgilere dayalı olan bu sel çeşitlerinin her yıl gerçekleşme ihtimalinin yüzde bir olduğu söyleniyor.

Amerikan Jeofizik Birliği (AGU), asırlık sellerin tıpkı bölgeyi birkaç yıl üst üste vurabileceğini de söylüyor.

Earth’s Future’da yer alan yeni çalışmanın muharrirlerinden biri olan, Alabama Üniversitesi’nde inşaat mühendisi ve profesör olan Hamed Moftakhari tarafından açıklanana nazaran “Ortalama olarak her yüz yılda bir aşılmasını beklediğimiz eşik, daha sıcak bir iklimde artık 100 yıllık olaylar olarak kabul edilmeyecek kadar çok daha sık aşılacak.”

Çalışma, dünya çapındaki kıyı topluluklarının ölümcül ve yıkıcı asırlık sellere daha sık maruz kalmasına neden olabilecek yükselen deniz düzeylerinin mümkünlüğünü tartışıyor. Araştırmacılar, bu çok sellerin fırtınalar nedeniyle iç kısımlara itilen sulardan da kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Ancak tahminen de en kıymetlisi, bu çalışma son birkaç on yılda gördüğümüz yükselen deniz düzeylerinin bu 100 yıllık sellere nasıl sebep olabileceğine odaklanıyor. Sebebi ne olursa olsun, yıkıcı sel baskınları muhakkak kaçınmak isteyeceğimiz durumlar…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
100 yılda bir görülen büyük sel felaketleri, yıllık felaketler haline gelebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!